Zdjęcia #1

Fotografia Zdjęcia

Pierwsze testy zdjęć z nowym podejściem do fotografii.

Opisałem wcześniej co musiałem się nauczyć z teorii fotografii, oraz jakie akcesoria dokupiłem, aby właśnie poznaną teorię wykorzystać w praktyce.

Poniżej przedstawie pierwsze efekty tych przygotowań.

Przygotowałem się do fotografowania bardzo ładnego drzewa, które uznałem za dobry cel do pierwszych testów zdjęciowych. Niestety okazało się że zdjęcia tego drzewa wyszły słabo, choć większość czasu zajęło mi właśnie fotografowanie tego drzewa. Nie będę pokazywał tych zdjęć, bo z różnych powodów nie nadają się do publikacji. Popełniłem zbyt wiele błędów. Zaczynając od wyboru miejsca z którego wykonywałem zdjęcia, poprzez brak praktyki w użyciu aparatu i akcesoriów, które tak naprawdę to dopiero się uczyłem. Dodatkowo nie pomogła pogoda, która była niesprzyjająca i z tego powodu mniej więcej połowa zdjęć nie wyszła i spodziewałem się tego już podczas robienia zdjęć.

Jednak nauka nie poszła w las i będzie to widoczne w kolejnym wpisie na blogu.

Zdjęcia makro.

Natomiast oprócz robienia zdjęć drzewa zająłem się na koniec testami zdjęć makro. Miałem w torbie soczewki do makro, więc wypadało je sprawdzić. Tak jak w przypadku zdjęć drzewa dopiero się uczyłem i popełniłem wiele błędów, ale efekty warto opublikować, aby przy okazji opisać co jest źle.

Przed wykonaniem zdjęć makro wykonałem trochę zdjęć bez soczewek tak aby można było porównać później efekt względem zdjęć z soczewkami.

Zjęcie nr. 1 bez soczewek:

Jak widać zdjęcie jest wyraźnie nieostre w górnej części.

Zdjęcie nr. 2 bez soczewek:

To zdjęcie jest całkiem dobre, bo efekt rozmycia tła był zamierzony. Obiekt na pierwszym planie jest zaś ostry.

Zdjęcie nr. 3, już z soczewką do makro:

Jak widać soczewka zadziałała jak należy jeżeli chodzi o rozmazanie tła. Niestety fotografowany obiekt jest nieostry, a dodam jeszcze że jest to najlepsze zdjęcie z wielu innych wykonanych na tym samym obiekcie. Efekt więc jest słaby. Popełniłem tutaj błąd związany ze sposobem ustawiania focusa. Bawiłem się ostrzeniem automatycznym, oraz blokadą ostrzenia przy pomocy AE-L. Okazało się że to jest zbyt niewygodna metoda. Jest lepsza, którą opisze w kolejnym wpisie.

Zdjęcie nr. 4, również z użyciem soczewki:

To zdjęcie jest już na pewno słabe, bo nijak nie wiadomo co na tym zdjęciu miało być ostre i w efekcie wszystko jest nieostre. Prawdopodobnie ustawiałem przysłonę na dużą wartość aby zmienić głębie ostrości, ale nijak to nie pomogło.

Obiektyw szerokokątny.

Gdy zrobiłem już pierwszą serię zdjęć drzewa (które nie wyszły), to sprawdziłem jeszcze obiektyw szerokokątny, który nie pasował do zdjęć drzewa, ale nadał się do robienia zdjęć chmur, które były tego dnia dość ciekawe. Jedno zdjęcie wyszło całkiem dobrze. Korzystałem przy okazji z filtra CPL, aby pozbyć się ewentualnej poświaty, bo za chmurami bardzo mocno świeciło słońce. Efekt poniżej:

Podsumowanie

Pierwsze testy praktycznej wiedzy teoretycznej wyszły słabo. Co oznacza że trzeba zdobyć więcej doświadczenia. Po prostu trzeba rozbić więcej zdjęć.


Dodaj komentarz

Następny wpis Fotografia - początki

Regular