Mój ranking #1: filmy bardzo ważne

Film

Mój ranking filmowy #1: filmy bardzo ważne.

Poniżej mój ranking filmów, które uważam za bardzo ważne. Nie ograniczam się w nim do filmów fabularnych, ale znajdą się na nim również filmy dokumentalne.

To co łączy te filmy to w pierwszej kolejności przekaz, który w części tych filmów jest wyraźny w innych jest mniej widoczny, ale dla mnie oczywisty.

Dodam jeszcze tylko że opisy filmów będą niekiedy bardzo krótkie. W tych rankingach nie chodzi o pisanie czegoś w rodzaju recenzji filmowych, a jedynie na wskazanie powodów dlaczego poniższe filmy uważam za ważne.

Ten ranking otwiera film, który nie obejrzałem, ale znam go wyrywkowo i chyba każdy choć raz widział fragmenty tego filmu. Ten film znajduje się w tym rankingów z dwóch powodów: dlatego że nie da się ukryć że miała wielki wpływ na widzów, oraz dlatego że idealnym przykładem jak silny może być przekaz filmowy. To jest po prostu sygnał o jakich filmach będzie poniżej mowa. Nie ma on zaś dla mnie osobiście większej wartości, bo jak napisałem wcześniej: nie obejrzałem go.

Ten film jest zaś dla mnie ważny ponieważ gdy pierwszy raz go obejrzałem to nawet mi się spodobał. Obecnie mam do niego zupełnie inny stosunek i jest dla mnie swego rodzaju przestrogą. To jest dla mnie wzór antyfilmu. Przykładowy film propagandowy marksizmu kulturowego i przejaw degeneracji naszej cywilizacji.

Ten film nie jest dobry pod względem czysto rozrywkowym, ale jest ciekawy ze względu tematykę jaką porusza. W sposób bardzo sprytny zahacza o tematy jakie w filmach zdarzają się bardzo rzadko. Tylko z tego powodu warto się z nim zapoznać.

Bardzo ważny film dokumentalny w którym głównym bohaterem jest Edward Snowden. Nie ma żadnej wątpliwości że warto ten film obejrzeć.

Film fabularny, ale bardzo ważny, bo przedstawia świat z perspektywy handlarza bronią. To jest film który spodoba się wszystkim pacyfistom i przeciwnikom posiadania broni, ale według mnie pokazuje coś zupełnie innego. Degeneracje świata w którym handel bronią jest tylko kolejnym sposobem na osiągnięcie zysków. Czyli obraz świata w którym na pierwszym miejscu stawiany jest zysk.

To również film fabularny, który można interpretować na wiele sposobów i z tego powodu jest bardzo dobry w kategoriach czysto estetycznych. Dla mnie jednak ma duże znaczenie z powodu świata jaki przedstawia. Pokazuje do jakich patologii prowadzi tzw. amerykański sen. Studium szaleństwa.

To jest bardzo dobry i odważny film. Okazuje się że już w 1997 roku tzw. "teorie spiskowe" były tematem filmów fabularnych. Jest ważny, bo nie traktuje tego tematu w sposób infantylny. Wskazuje pewien problem który do dzisiaj pozostaje aktualny.

Ten film jest dla mnie ważny z wielu powodów. Pokazuje problem traktowania weteranów wojennych, oraz w bardzo sugestywny sposób przedstawia horror wojny, który nie ogranicza się do samego czasu wojny, ale również tego jak wojna wpływa na pojedynczych ludzi. Przy tym jest to bardzo dobry film w starym stylu.

Stosunkowo nowy film w którym poruszono temat szalonych teorii maltuzjańskich. Bardzo ważny i aktualny temat. Krytyka szaleńców, którzy uważają że należy ograniczyć populacje ludzką na Ziemi powinna być obecna w filmie o wiele częściej. Ten film jest ważny bo przekazuje tą prostą prawdę w sposób jednoznaczny bez jakichkolwiek niedomówień. Dodatkowo wskazuje na ważny problem zaufania do decydentów i rządzących. Tym ludziom nigdy nie można ufać, bo kierują się zasadami i celami, które rozmijają się z zasadami i celami zwykłych ludzi. Dodatkowo jest to film ciekawy z tego względu że aktorka z roli głównej wciela się siedem bohaterek równocześnie. Ciekawy eksperyment filmowy.

Ten film porusza dokładnie ten sam problem co poprzedni film. Przy czym jest on ważny ponieważ jego przesłanie nie jest jednoznaczne i z tego powodu jest tylko przekazem propagandowym dla zwolenników wszelkich szalonych rozwiązań. Nie tylko dotyczących przeludnienia, ale również rozwarstwienia społecznego. Przedstawia absurdalne rozwiązanie i równocześnie w taki sposób aby wyglądało to tak jakby był uzasadniony czysto naukowo. Zakończenie zaś to już czysta propaganda pseudoekologiczna i bełkot pseudonaukowy.


Ten film uważam za ważny, bo jest on dla mnie swego rodzaju wzorcem propagandy. W tym przypadku propagandy strachu. Bardzo aktualny temat związany z epidemią wygląda jak proroctwo. Proroctwo, które nie jest przypadkowe, co dzisiaj jest aż nadto oczywiste. Dodatkowo przedstawia instytucje zajmujące się zagrożeniem epidemiologicznym jako coś co jest wybawieniem dla ludzi. Totalne nieporozumienie.

Ten film jest po prostu szkodliwy. Obejrzałem go przypadkowo, bo nie wiedziałem że jest horrorem, a horrory z reguły w ogóle nie oglądam. Nie uważam za szkodliwy za to że jest horrorem, choć niespecjalnie sobie cenię horrory, ale z zupełnie innego powodu. Uważam że jest szkodliwy ponieważ w tym filmie przemyca się idee że wszelkie stare kultury były strasznie niecywilizowane i dzisiaj powinny być zdecydowanie odrzucone. To jest czysta propaganda postępu, gdy w wielu dziedzinach życia mamy do czynienia z cofaniem się w rozwoju. Natomiast to właśnie od starych kultur możemy się nadal wiele nauczyć.

Ten film porusza ważny problem samotności w dzisiejszym świecie. To jak postęp cywilizacyjny wpływa na nas jako jednostki i całe społeczności. Okazuje się że zmiany jakie następują nie zawsze są dla nas dobre i warto o tym mówić.

Ten film jest ważny bo pokazuje świat rzeczywisty, a nie bajki jakie są nam wykładane na temat korporacji i ogólnie globalizmu. Po obejrzeniu tego filmu można samemu pokusić się o ocenę korporacjonizmu i globalizmu. Film przeszedł bez echa chyba nieprzypadkowo. Po prostu jest niewygodny dla wszystkich zwolenników globalizmu.

Ważny film obnażający absurdalne plany szalonych naukowców. Co prawda obecnie temat związany z modyfikacjami genetycznymi jest już słabiej widoczny, ale nadal istnieją naukowcy którzy chcieliby tworzyć nowego człowieka przy pomocy modyfikacji genetycznych. Bardzo dobry film.

Ten film jest dla mnie bardzo ważny, bo najzwyczajniej w świecie bardzo mocno działa na wyobraźnię. Na pewno spodoba się wszystkim którzy lubią zwierzęta. Obrońcy praw zwierząt będę pewnie zachwyceni. Mnie też to się podoba, bo uważam że zwierzęta to część naszego życia i to bardzo ważna. Przy czym ten film jest do tego stopnia sugestywny że wręcz wyciska łzy z oczu. Przy tym mówi o wiele więcej o nas samych a nie tylko o naszym stosunku do zwierząt. Bardzo polecam.

To jest film animowany i nie ma dla mnie większego znaczenia z powodów czysto estetycznych. Natomiast jest ważny, bo jest swego rodzaju ukłonem świata zachodniego do kultury Chińskiej. Okazuje się że ten film powstał wyłącznie z czysto politycznych powodów i obecnie już to wiadomo. Z tego powodu jest dowodem na działania propagandowe również w fabryce snów i nie da się temu już zaprzeczyć.

Czysta propaganda z olbrzymim nakładem środków. Ten film to jedna wielka reklama. Reklama globalistycznych tworów w rodzaju ONZ i WHO. Bo przecież tylko ONZ i WHO może nas uratować od skutków epidemii prawda? Aby przekonać ludzi do takich poglądów trzeba ogromnych reklam, najlepiej w postaci wielkiej produkcji filmowej z niesamowitą oprawą wizualną i gwiazdorską obsadą aktorską. Dzisiaj ten film wygląda po prostu jak żart, bo ONZ nie radzi sobie z podstawowymi problemami jakimi miał się zajmować, a WHO przestaje być wspierany przez hegemona globalizacji. Warto pamiętać o tej absurdalnej reklamie.

Bardzo świeży i ważny film amerykański który uznaję za przejaw pewnego rodzaju otrzeźwienia w świecie zachodnim. Dotyka problemu nieracjonalnych zasad według których działa zachodnia edukacja. To jest problem nie tylko samych USA, ale całego świata zachodniego. Te same patologiczne zasady zostały rozsiane jak wirus i było to wykonane świadomie. Ten film jest przejawem pewnego przebudzenia, ale może się okazać że przebudzenie nastąpiło za późno. Końcowa scena jest zaś bardzo symptomatyczna i wskazuje na większy problem i odczytuję ją jak przyznanie się do przegranej. Przegranej systemu który się nie sprawdził i uległ lepszemu, który został wdrożony na wschodzie. Bardzo smutny, ale równocześnie bardzo ważny film.

Ten film był dla mnie przez długi czas zagadką. Nie rozumiałem dlaczego pojawiał się tak wysoko w różnych rankingach i ogólnie dlaczego tak często o nim wspominano. Teraz już wiem dlaczego i od tego czasu uważam go za bardzo ważny. Jest tak ponieważ film fabularny został użyty do pokazania historii, która zmieniła obraz świata po wydarzeniach jakie w nim pokazano. Równocześnie okazuje się że zmiany nastąpiły na skutek działań skrytych. Zadziałały siły, które nawet do dzisiaj są nadal zakamuflowane i nadal nie da się o nich mówić wprost. Jednak w filmie fabularnym można to pokazać tak aby zbyt wiele nie ujawnić. Ten film to prawdziwy raj dla krytyków filmowych, którzy chcą się przypodobać pewnym niejawnym siłom.


Bardzo ciekawy i nietypowy film. Zajmuje się w pierwszej kolejności tematem wolności. Wolności do własnych przekonań, wolności do wychowania własnych dzieci według własnych reguł. Ma co prawda kilka niepokojących elementów, ale warto się z nim zapoznać.

Bardzo dobry film z wielu względów. Uważam go za ważny, bo niby mimochodem porusza temat związany z wykorzystywaniem ludzi do szalonych eksperymentów. Odczytuję go jako czystą krytykę szalonych naukowców i nie tylko naukowców, którzy traktują ludzkość jak zasoby. Bardzo niepokojąca wizja, która jest bardzo dobrze zrealizowana i również dlatego uznaję ten film za ważny, bo sztuka filmowa jest w tym przypadku użyta w słusznym celu. Istnieje ogromna ilość filmów które zrobiono w spektakularny sposób i przy okazji aby przekazać szkodliwe idee. Ten film jest dla mnie pod tym względem wyjątkowy w pozytywnym znaczeniu.

Klasyka kina, która może się podobać bardzo szerokiej widowni. Jednoznaczna krytyka eksperymentów z klonowaniem ludzi, oraz ogólniej z traktowaniem ludzi jak bydło. Podobnie jak w przypadku filmu z pozycji powyżej sztuka filmowa został użyta w bardzo pozytywnym celu.

Film, który był swego czasu bardzo często komentowany i wyświetlany. Nie wiedzieć czemu obecnie jest już wyświetlany rzadziej, a właśnie teraz powinien być obecny w mediach jak najczęściej bo przedstawia przyszłość, która już za chwilę może stać się rzeczywistością. Już dzisiaj istnieją rozwiązania oparte o tak zwanej sztucznej inteligencji, które pomagają wykrywać przestępstwa przed tym jak się wydarzą. Tylko dlatego że ludzie pozwalają aby byli śledzeni. Bardzo ważny film.

Stosunkowo nowy film, który operuje już na danych które są widoczne, ale są pomijane przez media. Inwigilacja już jest faktem i osiągnęła tak wielkie rozmiary że nie da się już tego ukryć. Ważny film również z powodu ogólnego poziomu, który sprawia że z konieczności musi dotrzeć do szerszej widowni co jest bardzo pozytywne.

Przygnębiający film, który jednocześnie przedstawia świat takim jakim jest, a nie jakim chcielibyśmy aby był. Niestety, ale przemysł farmaceutyczny w zglobalizowanym świecie nie ma prawa działać prawidłowo. Aby się o tym przekonać warto zapoznać się z tym filmem, który nie opiera się na wymyślonej historii.

Klasyka kina, która jest dla mnie równocześnie klasyką propagandy. No, ale dopiero teraz po dość sporym upływie czasu widać to wyraźnie. Zakończenie to jest tak trudne do przetrawienia że warto go odświeżać aby uodpornić się na propagandę.

Monumentalne kino, które zostało przyjęte bardzo chłodno przez krytyków. Według mnie jednak film porusza bardzo ważne tematy i robi to w bardzo sugestywny sposób. Magia kina został wykorzystana do tego do czego powinna być wykorzystywana.

Rewelacyjne Polskie kino w starym dobrym stylu. Trudno dzisiaj ustalić czy reżyser zdawał sobie sprawę jak ponadczasowy obraz tworzy. Możliwe że chodziło jedynie o komedie w nietypowym stylu. Faktem jest jednak że to właśnie teraz film ten staje się jeszcze silniejszy. Przekaz jest do tego stopnia proroczy że nie pasuje do obecnie promowanych trendów społecznych. Z tego powodu film uchodzi za niepoprawny politycznie i generalnie jest wręcz wyklęty w mediach. Mimo wszystko warto się z nim zapoznać, choć dla młodego widza może być nieco niestrawny. Dodatkowo w dzisiejszej rzeczywistości scena w której jeden z drugoplanowych aktorów mówi: "wirus nie okazał się tak silny jak się spodziewano, skoro jednak zaczęli żyć w kwarantannie nie było sensu tego dementować" ma dodatkowy podtekst.

Ten film doczekał się kontynuacji i opisuję teraz wszystkie części jako całość, choć można się ograniczyć tylko do pierwszej części. Pod pretekstem filmu futurystycznego przekazuje się treści odnoszące się tak naprawdę do teraźniejszości. Pokazuje się plany jakie mogą być zrealizowane i według mnie już są realizowane. Dodatkowo pokazywane są metody sterowania społeczeństwami, oraz sposoby na stworzenie świata, który tak naprawdę niewiele się różni od świata jaki jest obecnie projektowany. Trudno ustalić czy jest to zamierzone przez twórców i jaki tak naprawdę był cel gdy tworzono ten film, ale na pewno warto się z nim zapoznać. Warto znać myśli naszych wrogów, aby można było się na te pomysły przygotować i opracować metody obrony.


Bardzo ważny film, bo porusza bardzo ważny temat przekrętu jaki miał miejsce w 2008 roku, oraz dlatego że jest pokazany w sposób który gwarantuje że dotrze do szerokiej publiczności. Choć film sugeruje że wśród maklerów istnieją ludzie którzy mają skrupuły (co oczywiście jest śmieszne), to w ten sposób zasiewa wątpliwości u zwykłych ludzi.

Dość trudno strawny film dokumentalny opisujący przyczyny kryzysu finansowego w Japonii. Zawiera przy tym tak wielką ilość informacji na temat tego jak funkcjonuje świat finansów, że warto się z nim zapoznać nawet kilka razy.

Zapoznanie się z historią rozwoju doliny krzemowej, a zwłaszcza historią wielkich marek technologicznych jest konieczne do zrozumienia jak działa dzisiejszy świat. Cały ten rozwój technologiczny opiera się na oszustwie i wyzysku. Co prawda nie jest to głównym tematem tego filmu, nie dało się tego ukryć i musiało się pojawić aby zachować choć pozory że przedstawiono prawdziwą historię. Dobre i to.

Film w starym stylu, który swego czasu był często komentowany. Nie był to przypadek, bo problem inwigilacji to bardzo ważny temat, który jak pokazuje historia jest nadal bardzo aktualny. Dzisiaj nawet bardziej. Warto zapoznać się z tym filmem, bo został zrealizowany w czasach w których inwigilacji nie dało się tak łatwo uzasadnić, a pomimo tego już wtedy były widoczne zapędy totalitarne. Obecnie inwigilacja realizowana jest na o wiele wyższym poziomie i warto zadać sobie pytanie dlaczego tak się stało.

Morderstwo JFK do dzisiaj nie zostało wyjaśnione i co ciekawsze do dzisiaj istnieją ludzie którzy twierdzą że każdy kto podważa oficjalne wyjaśnienie tego morderstwa wierzy w teorie spiskowe. Coś nieprawdopodobnego, ale tak właśnie jest. Ten film (oraz historia jaką opowiada) jest wyraźnym dowodem na to że nie żyjemy w świecie w którym prawda jest najważniejsza. To jest dowód na to że żyjemy w świecie fałszu i obłudy.

Niezwykłe dzieło, które można lubić lub nie, ale nie sposób je zignorować. Może dlatego że tak trafnie opisuje zdegenerowanie naszej cywilizacji. Zaczynając od degeneracji rodziny, bo głównym bohater nie może liczyć na zrozumienie swoich dzieci. Dodając do tego fakt że teoretycznie ludzie którzy nie powinny pasować do rasisty, właśnie do niego pasują bo nadal kultywują swoją kulturę. Kończąc na zupełnie innym podejściu do pracy u ludzi starszych i młodych. Oprócz tych oczywistości film można uznać za pewnego rodzaju świadectwo dotyczące podstaw na jakich rozwinęły się USA i dlaczego obecnie rozwój się zatrzymał. Rozwój trwał do czasu gdy ciężka praca przy produkcji rzeczy trwałych była odpowiednio premiowana i dodatkowo całe społeczeństwo opierało się o zdrowe zasady. Obecnie wszystko to się rozmyło, więc nie ma co się dziwić że rozwój też jest tylko wirtualny.

To już pomnik degeneracji społeczeństwa w zderzeniu ze światem opartym o konsumpcjonizm. To musi prowadzić do wynaturzeń. Choć jest to przedstawione w podprogowy i sprytny sposób nie sposób tego przegapić. Zakończenie jest zaś prorocze. Niezwykłe dzieło.

Film bardzo kontrowersyjny. Powstało tak wiele teorii na temat tego co tak naprawdę przedstawia, że trudno go zignorować. Jest do tego stopnia niejasny że warto zapoznać się z informacjami z nim powiązanymi. Najlepiej jednak zrobić to samodzielnie i wtedy ocenić jego wartość.

Świeży film dokumentalny o którym na początek trzeba powiedzieć że zaskakuje że w ogóle powstał w USA. Film uważam za bardzo ważny, bo dość trafnie przedstawia sytuacje w jakiej obecnie znajduje się praktycznie cały świat zachodni oparty o prymat USA. Bardzo trzeźwe spojrzenie na obecną sytuację.

Kolejny film w którym na pierwszym planie jest świat finansów. Niektórzy traktują go jak komedię i może nawet mają rację, bo świat finansów działa według tak absurdalnych zasad że trudno ustalić od którego momentu jest śmieszny. Może należy zacząć właśnie od wyśmiania tych zasad aby udało się przejść do jakichkolwiek zmian?


Drugą dziesiątkę tego rankingu otwiera bardzo ciekawy film dokumentalny. Stuxnet jest tematem głównym tego filmu. Opowiada on ze szczegółami czym był ten wirus komputerowy, do czego był przeznaczony i jak działał. To wszystko warto wiedzieć aby zrozumieć co można osiągnąć dzięki wirusom komputerowym i ogólniej jak sieć internet zmienia świat. Dla mnie jednak film staje się bardzo ważny ze względu na problemy które porusza w drugiej połowie. Ponieważ żyjemy w świecie który jest teoretycznie bardzo dobrze zorganizowany i wmawia się nam że internet pomógł w tej organizacji. Niestety okazuje się że samo istnienie sieci internet stworzyło zupełnie nowe problemy, które nie są w ogóle zorganizowane. Jeżeli ktoś przekroczy jakąś granicę w świecie rzeczywistym, czyli zrobi coś wbrew prawu to jest to dość oczywiste i skodyfikowane. Jeżeli zaś ktoś przekroczy jakieś granice w sieci internet to nie wiadomo jak to zinterpretować, lub jest to bardzo skomplikowane. Problemy te są ważne i niektóre z konsekwencji braku jasnych zasad egzystencji ludzkiej w internecie są widoczne w tym filmie. Niekiedy jest to nieco niedopowiedziane, ale to pewnie efekt zamętu jakie wnosi do naszego życia internet.

Kryzys finansowy 2008 roku opisany w szczegółach. Film może być nieco nużący, ale wyjaśnia tak wiele że każdy powinien się z nim zapoznać.

Olivier Stone tworzy ważne filmy i nieprzypadkowo w tym rankingu znajdują się dwa filmy jego autorstwa. W tym filmie zajął się bardzo aktualnym tematem dotyczącym inwigilacji. Historia Edwarda Snowdena jest bardzo jaskrawym przykładem że istnieje problem w tym zakresie. Film jest bardzo ważny, bo oprócz spójnie opowiedzianej historii, jest zrobiony w sposób bardzo sugestywny.

Bardzo świeży film, który opisuje wydarzenia o których nie było zbyt głośno gdy miały miejsce. To jest w nim najstraszniejsze. System nadal działa w sposób wręcz nieludzki. To jest problem który nie został rozwiązany i nawet narasta. Dla mnie ten obraz opisał bym jako horror, choć problemy w nim poruszane są mi znane już od dawna.

Ten film oglądali chyba wszyscy. Pewnie dlatego że Harrison Ford i Tommy Lee Jones byli niesamowici w swoich rolach. To jest oczywiste. Dla mnie zaś ten film jest bardzo ważny z zupełnie innego powodu. Tematu który może w tych zachwytach umknąć. Chodzi oczywiście o problem siły tzw. lobby farmaceutycznego. Ten już starawy film dotyka tego problemu i robi to w wielkim stylu. Niestety problem stał się dzisiaj jeszcze bardziej widoczny i trzeba być chyba ślepym aby go nie dostrzegać.

Film dokumentalny, który na pierwszy rzut oka można uznać za chaotyczny i bez wyraźnego celu. Według mnie jednak zmienia postrzeganie świata w którym żyjemy i wystarczają do tego celu proste obrazy.

Również film dokumentalny, który jest bardzo podobny do poprzednio wymienionego z pozycji 15. Działa jeszcze silniej na wyobraźnie. To po prostu trzeba koniecznie zobaczyć i najlepiej spróbować samemu wykoncypować o czym opowiada.

Kolejny film dokumentalny którego za pierwszym podejściem nie byłem w stanie obejrzeć w całości. Okazuje się że rzeczywistość może być straszniejsza od najstraszniejszego horroru. Studium całkowitego upadku naszej cywilizacji. Pozycja obowiązkowa, choć według mnie film powinien być oglądany tylko przed dorosłych, bo może bardzo źle wpływać na ludzi młodych. O wiele gorzej niż jakieś tam fabularne horrory.

Film dokumentalny w którym dowiemy się czym jest GMO, oraz jak to się stało że firma Monsanto stała się takim gigantem. Dowiemy się też faktów z historii powstania tej firmy. Film straszny i pouczający jednocześnie. Koniecznie należy się z nim zapoznać.

Film poruszający podobny temat co wcześniejszy. Jest przy tym o wiele straszniejszy w przekazie, bo dotyczy konkretnego zdarzenia spowodowanego przez firmę chemiczną, która miała miejsce w 1984 roku w Bhopalu. Była to tzw. katastrofa w Bhopalu. To jest wręcz nieprawdopodobne że po pierwsze doszło do czegoś takiego, po drugie że odpowiedzialni za tą katastrofę nigdy za to nie odpowiedzieli i wreszcie po trzecie że ofiary nie doczekały się wystarczającego zadośćuczynienia. Niestety w takim świecie żyjemy i warto się zastanowić dlaczego tak jest. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?


Film jest według mnie bardzo ważny ze względu na sposób jaki został zrealizowany. Bardzo wiele ciekawych faktów zostało zestawione ze sobą i w ten sposób powstał przekaz, który zmienia postrzeganie świata. Nie ma dla mnie w tej chwili znaczenia jakość tych faktów, bo większość z tego co w tym filmie podano już wtedy wiedziałem, ale w bardzo niesystematycznej i chaotycznej formie. Dodatkowo powstały kolejne części w tej serii. Niektóre lepsze inne gorsze, ale ogólnie warto się z tymi filmami zapoznać. Choć w kolejnych częściach przekaz został już w niektórych przypadkach bardzo wypaczony poprzez recepty które w nich przedstawiono. Jeżeli jednak skupimy się tylko na ocenie samego przekazu na podstawie oczywistych faktów, to nie sposób zignorować te filmy. Dla mnie ten film jest ważny ponieważ ćwiczy porzucenie dogmatów. Na początek były to dogmaty religijne, ale okazało się że tych dogmatów jest o wiele więcej. Nieprzypadkowo więc ten film otwiera pierwszą dziesiątkę tego rankingu, bo choć dzisiaj może być nieco nieaktualny, ale dla mnie był pewnego rodzaju przełomem.

Dość nowy film fabularny i do tego fantastyczno-naukowy. Jest niezwykły z wielu powodów. Po pierwsze ponieważ jest bardzo dobrym filmem fantastyczno-naukowym. Pod tym względem jest porównywalny z filmem Kontakt z 1997 roku, który umieściłem na pierwszym miejscu w rankingu filmów czysto fantastyczno-naukowych. Porusza podobne tematy, robi to bardzo dobrze i w zupełnie nowy, świeży sposób. Ten film umieściłem jednak w tym rankingu, bo dla mnie ma wymiar o wiele szerszy, bogatszy. Odnosi się dodatkowo do faktycznej rzeczywistości w której żyjemy, oraz do najbliższej przyszłości. Ma wymiar wręcz profetyczny. Zwłaszcza jeżeli chodzi o obecne i przyszłe miejsce Chin. W tym kontekście polski tytuł "Nowy początek" bardzo dobrze pasuje do tego filmu. Dodatkowo bardzo mi się podoba rola jaką odgrywa w tym filmie język. Według mnie rola języka w naszym życiu jest niedoceniana, a obecne tendencje do tego aby język angielski uczynić językiem międzynarodowym uważam za coś bardzo szkodliwego. Coś co jest czynnikiem powodującym regresję naszej cywilizacji. Arcydzieło.

Film absolutnie ponadczasowy. Do dzisiaj promuje się stwierdzenie że "chciwość jest dobra", co nie da się po prostu wybronić. Po 2008 roku przez jakiś czas przestano już mówić że "chciwość jest dobra", ale ludzie mają krótką pamięć i powtarzają znów te same błędy. Warto więc wrócić do tego już nieco starego dzieła i zastanowić się na poważnie nad tym problemem.

Pewnie zaskoczyłem czytelnika tą pozycją. Według mnie ten film będzie w przyszłości kultowy i dlatego trafił na tak wysoką pozycję. Zostanie kultowy ponieważ w oczywisty sposób obnaża chore marzenia transhumanistów, marksistów kulturowych, oraz wszystkich tych którzy uważają że jedyna przyszłość ludzkości to sztuczna inteligencja oraz automaty. To są oczywiste absurdy i majaki, a ten film wszystko to obnaża. Może dlatego ten film nie jest tak popularny choć na to zasługuje, bo media nakręcają absurdalne wizje. Dlatego też stawiam go bardzo wysoko. To jest dobra odtrutka na te bzdury które są nagminnie lansowane.

Bardzo mocny film obnażający całe zło jaki tworzy zglobalizowany przemysł chemiczny. Dla mnie ten film jest tak wyrazisty, że musiałem umieścić go w pierwszej dziesiątce. Tylko tak mocne przekazy mogą cokolwiek zmienić w tym zwariowanym zglobalizowanym świecie, gdzie zwykli ludzie są traktowani jak nic nie znaczące zasoby ludzkie, które można wykorzystywać i krzywdzić bez żadnych ograniczeń.

Nie mogło zabraknąć tego filmu. Ten film zmienia postrzeganie rzeczywistości. Nie tylko inspiruje, ale wręcz zmusza nas do zastanowienia się nad wieloma bardzo ważnymi problemami. Takie właśnie powinno być kino. Ciekawe w formie, oraz inspirujące.

Każdy powinien obejrzeć ten film, oraz przeczytać książkę. Okazuje się że świat przedstawiony w tym filmie przypomina obecne czasy. Mamy przecież nowomowę marksistowską. Dochodzimy do prawdy w procesie dyskursu, a nie dyskusji. Nie ważne więc czy ktoś przedstawia fakty, a jedynie kogo teorie zostaną lepiej przyjęte przez publiczność. Historia od zawsze była tworzona przez zwycięzców, ale obecnie historia jest kolejnym narzędziem do narzucania konkretnych wizji, które są kreowane. "Cała nadzieja w prolach".

Bardzo inteligentny film. Reżyser wykreował postać, która jest teoretycznie niezrównoważona psychicznie. Tylko czy tak faktycznie jest? Czy może reguły które zaprogramowali decydenci są nienormalne? No właśnie. Obecnie media to siła która kreuje a nie opisuje rzeczywistość. To bardzo niebezpieczna sytuacja. Obecnie zaś jest jeszcze gorzej bo koncentracja kapitału, który posiada wpływ na media jest jeszcze większy. No, ale ten film jest tak mocny ponieważ zajmuje się nie tylko problemem mediów. Przedstawia świat, który jest zglobalizowany i opisuje efekty globalizacji. Co prawda wszystkie te przekazy są niby podprogowe, bo przekazywane do lub do człowieka który jest niby nienormalny, ale według mnie ten film jest z tego powodu bardzo mocny i ważny. Ci którzy potrafią te problemy dostrzec to zrozumieją przekaz.

Bardzo dobrze znany i ceniony film. Tutaj też mamy problem dotyczący roli mediów w naszym życiu. Problem nie tylko z tym że media mają wpływ na nasze opinie czy nawet zachowania, ale problem dotyczący zasad według których media powinny działać. Do jakiego stopnia mogą kreować rzeczywistość. W tym filmie kreacja rzeczywistości jest posunięta do absurdu, gdzie nie tylko kreuje się rzeczywistość człowieka który jest filmowany, ale co może ważniejsze kreuje się życie tych którzy taki pseudoreportaż oglądają. To są bardzo ważne problemy i warto na ten temat debatować, bo sposób w jaki obecne media działają są z oczywistych powodów patologiczne. Jeżeli zaś wiadomo że media kreują rzeczywistość to w takim razie kreują patologie. Dla mnie jednak ten film ma jeszcze jeden i równie ważny wymiar. Otóż przedstawiają świat który już nie istnieje. Główny bohater budzi się rano w swoim czystym domu, wychodzi na ulicę gdzie spotyka bardzo podobnych mu schludnych ludzi. Rozmawiają ze sobą jak z przyjaciółmi. Wszyscy mają jakieś drobne problemy, ale raczej pomijalne. Sielanka. To jest świat który jest kreowany właśnie i co ciekawe jeszcze do niedawna istniały miejsca na Ziemi gdzie mógł tak wyglądać. Obecnie jednak to świat wygląda zupełnie inaczej, o wiele gorzej. Gdy oglądałem ten film na początku XXI wieku to ten świat w tym filmie wyglądał w miarę normalnie. Dzisiaj nie da się już tego stwierdzić. To jest utopia. Dlatego też ten film jest dowodem regresu cywilizacyjnego jaki nastąpił.

Absolutny nr 1 w moim rankingu. Film który całkowicie zmienia ogląd świata obecnego, oraz ocenę tego co wydarzyło się w niedalekiej przeszłości. Zaczyna się bardzo ostro od opisu metod jakie stosowano podczas eksperymentów na ludziach. Chodzi o np. projekt MK-ULTRA i podobne. To jest wręcz nieprawdopodobne że coś takiego miało miejsce. Następnie opisywana jest niedawna historia związana z przewrotem w Chile. Później kolejne przewroty i metody jakie wtedy stosowano. Okazuje się że wszystkie te wydarzenia nie toczyły się przypadkowo. To wszystko było wcześniej zaprojektowane, a baza do tych metod to właśnie nieludzkie eksperymenty na ludziach, które wcześniej przeprowadzano. Ten film zmienia wszystko i przy tym bardzo wiele tłumaczy. Dodam też że ten film dokumentalny jest stworzony na bazie książki pod tym samym tytułem. Książkę warto przeczytać, bo przekaz staje się o wiele jaśniejszy i jeszcze mocniejszy.


Przepraszam za wszelkie błędy i niespójności w powyższym tekście. Przesadziłem nieco z długością tego rankingu i nie zdawałem sobie sprawy jak dużo czasu trzeba aby go napisać. Dlatego też może wyglądać na pisany na szybko i pojawiły się w nim różnego typu błędy.

Zobacz też:

Ranking filmowy #3 - filmy fantastyczno-naukowe

Ranking filmowy #2 - filmy fabularne


Dodaj komentarz

Następny wpis Zdjęcia #3

Regular