Fotografia - początki

Fotografia Zdjęcia

Moje początki w zabawie w fotografię

Swego czasu wpadłem na pomysł aby pobawić się lustrzanką, która trochę się marnuje.

Już wcześniej podszkoliłem się teoretycznie na podstawie pierwszych lepszych stron o fotografii szukając tylko w tematach, które uważałem za najważniejsze.

Ostatnio jednak podszedłem do tematu nieco dokładniej i poszukałem nieco bardziej szczegółowych artykułów na temat fotografii, a zainspirowało mnie do tego czytanie instrukcji dołączonej do aparatu. Wiele terminów i opcji opisanych w instrukcji nieco mnie zaskoczyło i postanowiłem sprawdzić dokładniej co można zrobić z tym aparatem.

Wtedy zapoznałem się z kilkunastoma poradnikami w formie artykułów, oraz filmów.

Jeżeli chodzi o artykuły to polecam zaczynać od wikibooks.

Jeżeli zaś chodzi o materiały video to polecam kanał na YT: Fotografia jest fajna.

Czego się nauczyłem z tych źródeł?

Jak na początki nie byłem w stanie przerobić tak wielkiej ilości informacji i skupiłem się na tematach jakie uważałem za najważniejsze, i były to:

 • Sposób ustawiania aparatu tak aby osiągnąć zamierzone cele.
 • Nauczenie się jak zmieniać podstawowe parametry podczas robienia zdjęć jak: ISO, przysłona, czas migawki, tryb pracy autofocusa, blokada ustawień ekspozycji/focusa.
 • Wybór trybu w jakim będę robił zdjęcia. Tak naprawdę były do wyboru tylko M,P,S, tryb MAKRO i jeszcze SPEED (zdjęcia sportowe).
 • Sposób kadrowania zdjęć, po zapoznaniu się z teorią w tym zakresie.

Bardzo szybko się okazało że mając tylko aparat bez dodatkowych akcesoriów fotografowanie będzie bardzo trudne. Dlatego też musiałem dokupić kilka akcesoriów, aby było możliwe sprawdzenie tego co się nauczyłem teoretycznie. Najważniejszym z akcesoriów jakie dokupiłem był statyw. Statyw całkowicie zmienił podejście do fotografowania. Gdy już zacząłem testować zdjęcia ze statywem, to okazało się że przyda się jeszcze kilka innych akcesoriów dzięki którym będzie można działać że tak powiem szerzej i bardziej elastycznie. Dlatego też musiałem podszkolić się dodatkowo z teorii w zakresie:

 • Ustawianie focusa tak aby równocześnie zachować zasady dotyczące kadrowania, co przy fotografii z użyciem statywu nie jest proste.
 • Sposobu działania filtrów polaryzacyjnych. Przy okazji zaopatrzyłem się w filtry UV, który służy mi tylko jako dodatkowe zabezpieczenie obiektywu przed uszkodzeniem.
 • Sposobu użycia soczewek powiększających do zdjęć makro.
 • Używanie pilota do wyzwalacza.

Tyle na początek bardzo pobieżnie przetrenowałem, ale pozostaje jeszcze kilka innych nauk, które muszę wykonać, ale o tym będzie już w innym artykule.

Podstawy teoretyczne.

Poniżej opiszę podstawy teoretyczne z którymi się zapoznałem i przećwiczyłem i na chwilę obecną uważam za najważniejsze.

 • Wybór trybu pracy aparatu.

Tak jak napisałem wyżej musiałem wybrać tryb pracy aparatu z którym będę robić zdjęcia najczęściej. Wybrałem tryb M, bo tylko w tym trybie można w pełni kontrolować prawie wszystkie parametry z jakimi wykonuje się zdjęcia co było dość oczywiste, bo wolę mieć pełną kontrolę nad tym jak aparat ma robić zdjęcia, no i tylko w ten sposób osiągane efekty będą bardziej świadome, a nie przypadkowe. Tylko incydentalnie zmieniam tryb pracy na MAKRO, lub SPEED, jeżeli sytuacja tego wymaga, lub aby sprawdzić czy taki tryb przyniesie lepsze efekty. Jest to jednak trudne do sprawdzenia, bo na podglądzie nie da się praktycznie zauważyć różnicy, więc te tryby wykorzystuję bardzo rzadko.

 • Dobieranie głębi ostrości.

Jestem jeszcze na etapie eksperymentów w tym zakresie, ale generalnie nastawiłem się na wyostrzanie konkretnych elementów w kadrze, więc tutaj jest najwięcej do nauki. Poniżej pokażę przykładowe zdjęcia testowe, które wykonałem aby sprawdzić czy dobrze zrozumiałem ten temat i jak teoria w tym zakresie sprawdza się w praktyce.

Zdjęcie nr.1. Przysłona = 4.2 , migawka = 1/160 sek. Butelka na pierwszym planie jest ostra, natomiast obiekty w tle są mniej ostre.

Zdjęcie nr. 2. Przysłona = 10, migawka = 1/40 sek. Obiekty blisko są ostre, w średniej odległości ostrzejsze niż poprzednio, a dalekie nadal nieostre.

Zdjęcie nr. 3. Przysłona = 29, migawka = 1/5 sek. Wszystkie obiekty są w miarę ostre, ale butelka na pierwszym planie jest mniej ostra niż na pierwszym zdjęciu.

Jak widać głębia ostrości to bardzo ważne zagadnienie w fotografii. Trzeba wiedzieć jak ustawić aparat aby osiągnąć oczekiwany efekt głębi ostrości, oraz dobierać głębie ostrości do zdjęc jakie wykonujemy. W przypadku zdjęć makro jest to zagadnienie kluczowe według mnie.

 • Blokada ekspozycji/focusa.

To jest bardzo ważny element, który ułatwia kadrowanie zdjęć i konieczne jest zapoznanie się z tym tematem jeżeli chcemy robić zdjęcia wyostrzone na konkretnych elementach scenerii, które jednocześnie chcemy wykadrować w innym miejscu niż w centrum zdjęcia. Bardzo trudno to wyjaśnić przy pomocy zdjęć więc posłużę się tutaj video z kanału Fotografia jest fajna

Na filmie wyjaśniono że do blokady ekspozycji należy użyć przycisk AE-L. Jest to bardzo użyteczna wiedza.

Na tym filmie nie ma zaś powiedziane że przy pomocy tej samej metody można zablokować ustawienie focusa i działa to tak samo, ale cel jest nieco inny, bo chodzi o to że gdy na aparacie ustawimy wyostrzanie obrazu do centralnego punku w obiektywie, ale jednocześnie chcemy wykadrować zdjęcie tak, aby wyostrzony element był nieco z boku na zdjęciu to wtedy taka blokada jest jedynym rozwiązaniem problemu.

 • Wykorzystanie filtra polaryzacyjnego.

Kolejną ciekawą i według mnie dość ważną sztuczką jest wykorzystanie filtra polaryzacyjnego (nazywanego CPL). Aby usunąć odbicia światła od szyb, czy tafli wody można w ogóle sfotografować rzeczy, które normalnie widzimy, a na zdjęciach z reguły nie są widoczne. Nie będę teraz tego opisywał dokładniej, bo jeszcze tego dobrze nie przetrenowałem w praktyce i nie mam dobrych zdjęć do zaprezentowania, ale zaznaczam tylko że to jest na pewno ważny temat.

 • Manualne wyostrzanie.

Automat focusa AF-S, AF-P jest bardzo użyteczny i w większości przypadków warto go używać. Istnieją jednak przypadki, gdy jedynym rozwiązaniem jest użycie manualnego wyostrzania. W mojej praktyce okazało się że jest to konieczne aby dało się użyć soczewek powiększających do zdjęć makro. Pomijam tutaj że używanie takich soczewek jest kontrowersyjne, bo wielu fotografów uważa że nie nadają się do zdjęć makro. Mają jednak jedną dużą zaletę: są tanie.

Aby wyłączyć automatyczny focus można to zrobić na dwa sposoby: wyłączając autofocus w menu aparatu, lub przełączając tryb autofocusa na obiektywie.

Dopiero po takiej zmianie można regulować focus manualnie, co jest jedynym rozwiązaniem jeżeli aparat nie potrafi ustawić ostrości.

Nie jest to jakaś magiczna sztuczka, ale warto o niej pamiętać gdy mamy problemy z ostrością.


Tyle jeżeli chodzi o moje początki dotyczące użytecznych informacji teoretycznych. To jest dla mnie podstawowa wiedza, która na początek jest bardzo ważna i nadal będę się w tym zakresie uczył.

W kolejnych artykułach związanych z fotografią będę zamieszczał już konkretne zdjęcia które udało mi się zrobić i ewentualnie dołączę krótkie opisy, które będą też dotyczyły teorii, ale już w mniejszym zakresie.Dodaj komentarz

Następny wpis 10 sposobów na manipulację społeczeństwem

Regular