Zdjęcia #2

Fotografia Zdjęcia

Drugie podejście do testów zdjęć z nowym podejściem.

W drugim podejściu do fotografowania wiedziałem już więcej i byłem lepiej przygotowany. Dodatkowo pogoda była o wiele lepsza co na pewno pomogło. Tak samo jak przy pierwszym dniu testów głównym celem zdjęć było drzewo, które nadal uważam za ciekawy obiekt zdjęciowy. Niestety znów nie udało mi się uzyskać efektu który sobie zaplanowałem, ale aby to było widoczne zamieszczę pierwsze zdjęcie tego drzewa.

Zdjęcie nr. 1, filtr CPL:

To jest najlepsze zdjęcie drzewa jakie udało mi się wykonać. Według mnie jest jednak nijakie. Czegoś mu brakuje, a przynajmniej nie oddaje tego co widać w rzeczywistości na własne oczy. Może to jest zbyt trudny obiekt do fotografii. Nie wnikałem jeszcze w takie niuanse i nie wiem jak oceniać czy dany obiekt jest łatwy czy trudny do fotografowania.

Tego samego dnia jednak wykonałem dosłownie kilkanaście zdjęć jeszcze innego drzewa, któremu zrobiłem zdjęcia z bliższej odległości i te zdjęcia wyszły już lepiej według mnie. Oto przykład:

Bardzo fajne zdjęcie według mnie. Kwiaty na pierwszym planie wyszły ostro i generalnie cała kompozycja wygląda przyjemnie.

Zdjęcia makro.

Podczas tego dnia testów zarezerwowałem sobie nieco więcej czasu na zdjęcia makro. Poprzednio to wlaśnie zdjęcia makro wyszły najlepiej (choć nie były idealne) i w takim układzie postanowiłem pobawić się dłużej zdjęciami makro.

Nauczony poprzednimi problemami z ostrzeniem, zmieniłem podejście do tego tematu i przełączyłem obiektyw na ostrzenie manualne. Ustawiałem aparat na obiekt sprawdzając czy jest w miarę ostry i wtedy dostosowywałem ostrość ręcznie. Robienie zdjęć taką metodą okazało się o wiele wygodniejsze, bo po ustawieniu ostrości można było robić całą serię zdjęć bez jakichkolwiek dodatkowych czynności. Jedyną czynnością dodatkową, która była bardziej przypadkowa niż zamierzona, to oddalanie lub przybliżanie się do obiektu zdjęć. Te zdjęcia robiłem przy pomocy silniejszych soczewek, bo dało się łatwiej wyostrzać.

Makro, zdjęcie nr. 1:

Całkiem fajne zdjęcie, choć nie jest klasycznym zdjęciem makro, bo obejmuje wiele obiektów a nie jeden konkretny.

Makro, zdjęcie nr. 2:

Tutaj już lepiej, bo mamy jeden główny obiekt na zdjęciu.

Makro, zdjęcie nr. 3 i 4:

Te zdjęcia sa według mnie bardzo ładne. Nie wiem które jest lepsze, więc umieściłem oba.

Makro, zdjęcie nr. 5:

Ciekawe zdjęcie z powodu tego że tylko część zdjęcia jest odpowiednio doświetlona, a pomimo to zdjęcie jest całkiem niezłe.

makro, zdjęcie nr. 6:

Tutaj jeszcze lepiej, bo główny obiekt jest doświetlony, a pozostała część jest w cieniu.

Makro, zdjęcie nr. 7:

Zdjęcie, które może służyć jako test porównawczy względem poprzednio wykonanych zdjęć, bo jest bardzo podobne do poprzednio wykonanego zdjęcia. To zdjęcie jest wyraźnie lepsze od poprzednio wykonanych (w poprzedniej sesji testowej). Ostrość bardzo dobra.

Ostatnie zdjęcie makro:

To zdjęcie wykonywałem już w pośpiechu, bo czas mi się już kończył. Nie było już czasu na szukanie kompletnego dmuchawca. Choć taki niekompletny też wyszedł fajnie. Może własnie dlatego że jest niekompletny.

Podsumowanie.

Drugi dzień testów przyniósł lepsze efekty i dodatkowo wiele się przy okazji nauczyłem. Choć zdaję sobie sprawę z tego że czeka mnie jeszcze wiele nauki, to coraz bardziej mi się podoba ta zabawa w fotografię. Może coś fajnego z tego wyjdzie.


Dodaj komentarz

Następny wpis Zdjęcia #1

Regular