Mój ranking #3: filmy fantastyczno-naukowe

Film

Mój ranking filmowy

Jak napisałem na wstępie tego bloga jednym z tematów jaki będę tutaj poruszał to będzie film. Będę publikował krótkie recenzje właśnie obejrzanych filmów, ale na początek wypadałoby umieścić recenzje już wcześniej obejrzanych filmów.

Okazało się że jest to zadanie bardzo trudne i po przygotowaniach które trochę trwały wreszcie przygotowałem taki ranking, przy czym:

  • Podzieliłem ranking na trzy odrębne kategorie (poniżej opis tego podziału).
  • Zrezygnowałem całkowicie z umieszczania w tych rankingach filmów akcji, komedii, fantasy i horrorów. Horrory z reguły w ogóle nie oglądam, a opisywanie filmów akcji i komedii nie wydaje mi się sensowne. Filmy które określiłem zaś jako fantasy (czyli dla przykładu: Harry Potter, X-MEN) może jeszcze kiedyś skomentuję, ale teraz również pominę.
  • W każdym rankingu umieszczam filmy w kolejności od najsłabszych do najlepszych, choć dokładna kolejność na tych rankingach jest czysto umowna. Za wyjątkiem czołówki danego rankingu, gdzie filmy umieściłem nieprzypadkowo.
  • Staram się nie wyjawiać fabuły filmów, lub wyjawiać ją w minimalnym stopniu, aby nie psuć zabawy tym którzy jeszcze tych filmów nie oglądali. Choć mogę złamać tą zasadę, ale dotyczy to tylko filmów bardzo dobrze znanych.

Podział rankingów na kategorie.

Po kilku przymiarkach zdecydowałem się ostatecznie że ranking moich filmów podzielę na trzy kategorie:

  • Ranking #3 - filmy fantastyczno-naukowe. To będzie ranking najkrótszy i najprostszy do przygotowania.
  • Ranking #2 - filmy fabularne, gdzie umieściłem listę filmów które cenię, ale tylko z punktu widzenia zwykłego widza, który szuka po prostu dobrego kina.
  • Ranking #1 - filmy które uważam za bardzo ważne. Tutaj pojawią się filmy dokumentalne, fabularne, a nawet fantastyczno-naukowe. Mógłbym je dodać również w rankingach #3 lub #2, ale dodam te filmy tylko w najważniejszym rankingu, aby nie dublować tych samych wpisów. Co oznacza że ten ranking będzie pewnie najdłuższy.

Nie wiem czy taki podział jest wygodny dla czytelnika, ale uznałem że tak będzie wygodniej dla mnie. Przy czym dodam jeszcze że jest bardzo prawdopodobne że pominąłem wiele filmów które w takich rankingach powinny się pojawić, ale nie pojawią się w nich ponieważ już o nich pewnie chwilowo zapomniałem, lub najzwyczajniej w świecie nie mam zbyt wiele do powiedzenia na ich temat.

Po tym przydługim wstępie przystępuję do rzeczy.

Mój ranking filmowy #3: filmy fantastyczno-naukowe.

Jest to nowy film, który z pewnością pasuje do tego rankingu. Film jest bardzo dobrze zrealizowany. Spektakularne efekty specjalne, które co prawda nie są konieczne w przypadku tego typu filmów, ale bardzo wskazane. Jeżeli chodzi o grę aktorską to wyróżniają się tylko role drugoplanowe. Mimo to warto go obejrzeć z powodu tematyki jaką porusza. Chodzi o transhumanizm. Czyli nie tylko o życie w świecie z robotami, ale o świat w którym ludzie stają się maszynami. Temat trudny, ale według mnie przedstawiony ciekawie. Niestety nie obyło się bez zgrzytów, gdzie dochodzi do scen dla mnie całkowicie niestrawnych. Stąd też bardzo niska pozycja w rankingu.

To również film nowy. Tylko pobieżnie pasuje do filmów fantastyczno-naukowych, bo jedynie temat przewodni pasuje do tej kategorii. Chodzi o kontakt z bardziej rozwiniętą cywilizacją. Pod tym względem film jest bardzo ciekawy. Przedstawia zupełnie nowe, świeże spojrzenie na ten temat. Bardzo dobrze zrealizowany i kolejną jego zaletą jest to że można go interpretować na wiele sposobów. Takie podejście zawsze mi się podobało. Pozostawia po prostu wiele tematów otwartych i tylko od widza zależy jak zrozumie sens tego filmu. Dla mnie przesłanie tego filmu nadal jest zagadką.

Bardzo przygnębiający, ale ważny film. Przedstawia świat przyszłości w którym maszyny zachowują się bardziej po ludzku niż ludzie. To jest przesłanie szkodliwe według mnie, ale mimo to warto obejrzeć z powodu samej wartości artystycznej. Z każdym razem gdy oglądałem ten film czułem że mam do czynienia ze światem pod każdym względem nieprzyjaznym człowiekowi. Czułem metaliczny posmak w gardle. Smak maszyn. Problemy poruszane w tym filmie są do tego stopnia absurdalne że aż ciekawe.

Ten stosunkowo nowy film jest klasą samą dla siebie. Wyróżnia się gra aktorska, oraz sposób przedstawienia całej otoczki związanej z przebywaniem na księżycu. Piękne zdjęcia. Temat przewodni jest na pierwszy rzut oka oklepany (nie będę zdradzał jaki), ale okazuje się że można go przedstawić w zupełnie nowy sposób. Bardzo dobry film.

Kontakt z obcą cywilizacją, która atakuję Ziemię i jest jednoznacznie wrogo nastawiona do ludzi to klasyka filmów fantastyczno-naukowych. Nie mogło więc zabraknąć w tym rankingu takiego filmu. W tym filmie oglądamy atak obcej cywilizacji z perspektywy zwykłych ludzi, którzy znaleźli się w bardzo trudnej i nietypowej sytuacji i muszą podejmować decyzje na własną rękę. Z tego powodu ten film wyróżnia się spośród wielu innych gdzie w takich sytuacjach na pierwszy plan wybija się klimat militarnych i politycznych fajerwerków. Tutaj mamy przedstawione proste dylematy zwykłych ludzi w zderzeniu z bardzo nietypową sytuacją. Gdy ogląda się ten film nie ma wątpliwości że ludzie są na zupełnie innym poziomie względem obcych jeżeli chodzi o moralność czy etykę. Mimo tego, to właśnie moralność i etyka jest tematem głównym tego filmu. Kontakt z obca cywilizacją jest tylko pretekstem do rozważań nad moralnością ludzi, oraz nad normami etycznymi. Z tego powodu możliwe że ten film powinien trafić do rankingu #2, lub nawet #1.

Temat przewodni tego filmu, to przyszłość w której zdecydowano się ograniczyć liczbę ludności na podstawie jakości genów ludzkich. Film ma oczywisty wydźwięk przestrogi. Choć trzeba zauważyć że dzisiaj podejście do tego tematu bardzo się zmieniło i choćby z tego powodu ten film jest warty uwagi. Przesłanie jest jednoznaczne i ja rozumiem je jako całkowity sprzeciw względem wszystkich tych którzy chcieliby wdrażać w życie nieludzkie teorie maltuzjańskie. Dodatkowo warto wspomnieć o tym że pojawia się tam wątek związany z kryteriami jakie powinniśmy stosować, aby oceniać czy dany człowiek jest zdrowy czy też nie. Widać wyraźną krytykę podejścia czysto materialistycznego. To są bardzo ciekawe tematy które warto analizować. Oceniając film od strony sztuki filmowej na najwyższym poziomie. Bardzo dobra gra aktorska.

Orwellowski świat przedstawiony w tym filmie przytłacza swoją bezwzględnością. Na szczęście okazuje się że wcześniej czy później system oparty na pełnej kontroli każdego aspektu życia ludzi nie ma szans na przetrwanie. Tak przynajmniej okazuje się w tym filmie. Temat bardzo aktualny i warto się zastanowić czy świat pokazany w tym filmie faktycznie nie ma szans na przetrwanie i czy może w ogóle zaistnieć.

Stosunkowo nowy film w którym poddano krytyce pomysły transhumanistów, oraz ogólnie stosunek ludzi do rozwoju technologicznego. Problemy jakie przedstawiono w tym filmie zaczynają się materializować już teraz i z tego powodu film jest wart uwagi. Od strony technicznej na bardzo wysokim poziomie. Bardzo dobra gra aktorska. bardzo spójna fabuła.

Klasyka w kategorii filmów fantastyczno-naukowych. Podbój kosmosu, sztuczna inteligencja, rozwój cywilizacji. Film może przytłaczać, czy wręcz nudzić, ale nie da się zaprzeczyć że jest produkcją wyjątkową. Dla mnie największą zaletą tego filmu jest wątek związany z monumentem który pojawia się w kluczowych momentach i tylko od widza zależy jak go zinterpretuje. To jest czynnik, która sprawia że film staje się ponadczasowy.

Film ten cenię sobie dlatego że jednoznacznie ośmiesza futurystów wieszczących nieunikniony rozwój robotyki. Scena w której główny bohater mówi: "czyli roboty robią roboty. Przecież to jest głupie!" bardzo mi się podoba i czuję bardzo podobnie. Takie pomysły są po prostu głupie. Dodatkowo idea mówiąca o tym że nawet roboty wcześniej czy później mogą samoistnie wykształcić coś w rodzaju samoświadomości uważam za ciekawą, ale raczej w ramach fantazji szalonych naukowców. Film przy tym jest bardzo dobrze zrealizowany. Możliwe że zakończenie jest zbyt schematyczne i przewidywalne, ale nie ma raczej wpływu na ogólną ocenę. Motyw związany z buntem sztucznej inteligencji jest zaś na pewno przewidywalny (patrz pozycja nr 8).

Ten film musiał się tutaj pojawić. Pomimo tego że w tym filmie jest bardzo mało efektów specjalnych, to nijak nie wpływa na jego ocenę. Może dlatego że w bardzo sugestywny sposób podejmuje temat kontaktu z obcą cywilizacją. Tak jak w przypadku Wojny Światów ten problem jest przedstawiony z perspektywy zwykłych ludzi. Na pierwszym planie są problemy filozoficzne, a nie czysto naukowe. Bardzo dobre kino w starym stylu.

Powstało wiele filmów z tej serii. Nie da się więc oceniać tego filmu w oderwany od pozostałych. Według mnie drugi film Aliens z 1986 był nawet lepszy ponieważ pierwszy film z 1979 roku był odbierany również jako horror, a w przypadku drugiego filmu mamy do czynienia już z klasycznym filmem fantastyczno-naukowym, bo nie da się przecież straszyć widza wciąż tym samym. To nie jest wyłącznie film akcji gdzie człowiek walczy z jakimś stworem, ale pojawia się problem związany z przygotowaniem ludzi na kontakt z zupełnie innymi formami życia. Niestety późniejsze filmy z tej serii zostały skażone innymi tematami związanymi z klonowaniem i z tego powodu przekaz stał się mniej wyrazisty i niespójny. Mimo to uważam że ten film musiał się pojawić w tym rankingu i zasługuje na wysoką pozycję.

Stosunkowo nowy film, ale nie miałem wątpliwości aby umieścić go tak wysoko w rankingu. Temat kontaktu z inną cywilizacją jest przedstawiony w zupełnie nowy, świeży sposób. Film zaskakuje pod każdym względem. Efekty specjalnie są bardzo dobrze wkomponowane w fabułę i nie są głównym składnikiem filmu, co odróżnia wyraźnie ten film od typowych filmów o podobnej tematyce. Bardzo dobre aktorstwo. Zaskakujące zakończenie sprawia że film jest wyjątkowy.

Niesamowity film. Rzeczywistość wykreowana przez reżysera jest bardzo sugestywna. Świat bardzo rozbudowany, skomplikowany, mroczny. Film pomimo upływu czasu nadal może zachwycać. Temat główny dotyczący rozwoju sztucznej inteligencji jest pokazany w bardzo spójny sposób. Na szczęście reżyser nie popłynął w odmęty absurdu i nie stworzył maszyn które potrafią się rozmnażać. Aktorstwo na najwyższym poziomie. Trzeba też wspomnieć o muzyce, która jest urzekająca, wyjątkowa i tworzy bardzo specyficzny klimat.

To prawda że ten film można uznać bardziej za bajkę w klimatach fantastyczno-naukowych niż klasyczny film fantastyczno-naukowy. W kosmosie nie powinno być słychać wybuchów, przedstawiciele obcych cywilizacji wyglądają sztucznie, a wojownicy z mieczami świetlnymi mogą śmieszyć itd. Pomimo tego ten film wyznaczył zupełnie nowe drogi. Nowe metody filmowania i efekty specjalne. Nie da się temu zaprzeczyć. Podstawowymi tematami są etyka, normy społeczne, walka z opresją w systemach totalitarnych. Na pierwszy rzut oka wszystko może się wydać bardzo uproszczone, czarno-białe. Jednak wątkęk głównego bohatera, który w epizodzie III przechodzi na ciemną stronę mocy, a w epizodzie VI - finałowym odradza się po właściwej stronie mocy, wszystko zmienia. Według mnie film stał się tak popularny i ceniony głównie z tego powodu że wzmaga debatę związaną z tematami fundamentalnymi. Najważniejszymi dla naszej egzystencji jako jednostki i jako cywilizacji. Zaznaczę na koniec że oceniam ten film tylko w ramach epizodów I do VI. Wszystko co powstało później to zupełnie inne filmy, niespecjalnie pasujące do dzieła stworzonego przez Lucas Arts i nieprzypadkowo nie pojawiły się w tym rankingu.

Absolutny nr 1. Ten film w ogóle się nie zestarzał. Gdyby pojawił się dopiero teraz w kinach, to według mnie powinien działać na widzów tak samo pozytywnie jak to się stało w 1997 roku. Film porusza bardzo wiele tematów i trudno je nawet wszystkie wymienić, ale dla mnie na pierwszym planie jest oczywiście problem związany z reakcją cywilizacji ludzkiej na potwierdzony fakt kontaktu z inną cywilizacją. Nie ma znaczenia przy tym jaka ta obca cywilizacja będzie. Czyli jest to temat skierowany bardziej dla filozofów aniżeli wyłącznie dla naukowców. To w jaki sposób taki kontakt może wpłynąć na pojedynczych ludzi, oraz na wszystko co jest związane z organizacją społeczną. Dla mnie jednak film bardzo się spodobał ponieważ według mnie te wszystkie tematy są tylko pretekstem do tego aby zająć się czymś zupełnie innym. Zająć się poznaniem nas samych. To namowa do poznania samego siebie, bo bez poznania samego siebie nie da się w pełni zrozumieć czegokolwiek co jest poza nami.

Poznaj samego siebie


Zobacz też:

Ranking filmowy #2 - filmy fabularne

Ranking filmowy #1


Dodaj komentarz

Następny wpis Zdjęcia - kot #1

Regular